Jeśli szukasz inspirującego sposobu na poszerzenie swojej wiedzy o najważniejszych problemach dzisiejszego świata, to szkolenie w ramach wyjazdu Erasmus „Worldviews, Values and Relations in Professional Practice” może być właśnie tym, co przykuje Twoja uwagę. Uczestniczyłem w tym wydarzeniu i muszę powiedzieć, że to był niezwykle wartościowy czas.
Szkolenie składało się z trzech części: zajęć zdalnych poprzedzających wyjazd (trwały przez tydzień), przyjazdu do Stavanger w Norwegii, gdzie odbywało się szkolenie stacjonarne (5 dni, zajęcia odbywały się od 10:00 do 16:00 z 45 minutowa przerwą na obiad.) oraz realizacji projektu zaliczeniowego zdalnie (po powrocie do domów, około miesiąca).
Wszystko zaczęło się od zdalnego spotkania wprowadzającego nas w problematykę poruszaną podczas szkolenia. Miało to miejsce tydzień przed rozpoczęciem wyjazdu. Podczas spotkania poznaliśmy prowadzących szkolenie, mieliśmy okazję dokładniej zaznajomić się z programem oraz zadać wszystkie nurtujące nas pytania. Zarówno dotyczące spraw teoretycznych, jak i formalnych czy logistycznych. W tygodniu zajęć zdalnych mogliśmy zapoznać się ze szczegółowym programem szkolenia i wyjazdu, tematyką wykładów oraz z lekturami. Był to idealny czas, by się wdrożyć i przygotować teoretycznie do zadań, jakie czekały nas na miejscu.
Wreszcie nastał przez wszystkich oczekiwany dzień wyjazdu. Mnie oraz moim znajomym udało się wyruszyć dwa dni przed planowanym rozpoczęciem części stacjonarnej. Do Norwegii dolecieliśmy bez przesiadek prosto z portu lotniczego Kraków Balice. Lot do Stavanger, naszego celu podróży trwał 2,5 godziny. Po weekendzie spędzonym na poznawaniu okolicy, tradycyjnie w poniedziałek rano pojechaliśmy na pierwsze zajęcia i tym samym rozpoczęliśmy nasze 5-dniowe szkolenie na VID Specialized University w Stavanger.
Intensywny czas nauki w całości poświęcony był takim tematom jak: zmiany klimatyczne, migracje, wielokulturowość, uchodźcy, resiliencja, antropocen oraz easylanguage. W trakcie szkolenia mieliśmy okazję uczestniczyć w wielu zajęciach, które pozwoliły nam zgłębić tematykę w praktyczny sposób. Na uwagę zasługiwały wszystkie tematy podjęte podczas wykładów, jednak chciałbym wymienić te, które w sposób szczególny zapadły mi w pamięć. Pierwszym z nich był wykład dotyczący migracji, różnic między imigrantami, uchodźcami i szukającymi azylu, przedstawiony na podstawie historii greckich emigracji i migracji, z jakimi kraj ten mierzy się od lat. Innym był wykład dotyczący problemu migracji z perspektywy psychologii, co dla mnie było szczególnie interesujące. Poruszono temat resiliencji, adaptacji, akulturacji i cech indywidualnych jednostki. Ponadto, pokazano co jest czynnikiem wspierającym a co przeciwnie oraz jak dana osoba jest w stanie odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Bardzo istotnym w obecnych czasach było przemówienie dotyczące zmian klimatycznych, które rozbudziło emocje słuchaczy i popchnęło ich później do prowadzenia ożywionych dyskusji, nawet w czasie wolnym od zajęć. Wykładowcami byli specjaliści z Norwegii, Polski i Finlandii, którzy podzielili się swoją wiedzą na temat migracji, zmian klimatycznych oraz roli odpowiedniego tłumaczenia tekstów urzędowych w pracy z migrantami i uchodźcami. Prowadzili bardzo ciekawe dyskusje, odpowiadali na każde nasze pytanie i byli nieocenioną pomocą przy różnych trudnościach, w trakcie zajęć oraz po nich.
Zaangażowano nas również w prace grupowe oraz w zajęcia integracyjne, co pozwoliło nam lepiej poznać innych uczestników i wymienić się doświadczeniami. Były to także momenty zażartych dyskusji i wymiany doświadczeń, poglądów oraz możliwości nabycia nowych kompetencji, rozwoju języka, poznawania innych. Współpraca na poziomie międzynarodowym dawała wielką frajdę oraz poczucie dużego potencjału takiego działania. Prawdziwa staje się myśl, że działając globalnie, nawet nad drobnymi sprawami, można osiągnąć o wiele więcej, niż robiąc to samo bez tej szerokiej perspektywy i doświadczeń. Różnorodność pomaga lepiej zrozumieć otaczający nas świat i uczynić go lepszym. Wśród uczestników szkolenia znaleźli się studenci z różnych krajów: Niemiec, Finlandii, Polski, Norwegii, ale też z Malawi, Kenii, Południowej Afryki, Nepalu, Sri Lanki, Iranu – każdy z nich w innym wieku i z bagażem fascynujących doświadczeń życiowych. Byłem zachwycony ich życiem, sposobem bycia i różnicami, jakie między sobą odkrywaliśmy.
Po zakończeniu szkolenia stacjonarnego i po powrocie do Polski rozpocząłem ostatni etap: projekt zaliczeniowy, który przygotowujemy w międzynarodowym zespole. Pracujmy nad tematem dotyczącym zmian klimatycznych i kryzysu migracji na Świecie. Regularne spotkania, jakie organizujemy na zoomie, pozwalają nam nadal tworzyć naukowo-koleżeńską więź, pomimo dzielących nas kilometrów. Dzięki temu ciągle pozostajemy w naukowym klimacie, który znakomicie poprawia efektywność nauki.
Program był bardzo różnorodny i składał się z wykładów, paneli dyskusyjnych, prezentacji, pracy grupowej i rozmów indywidualnych. Nie zabrakło również czasu na indywidualne refleksje, co pozwoliło nam lepiej zrozumieć, jakie wartości kierują nami w życiu i pracy. Zobaczyliśmy także różnice, jakie są między nami oraz jak wiele nas łączy. Mogę śmiało powiedzieć, że ten wyjazd był dla mnie niezwykle rozwijający, a czas, jaki tam spędziłem pozwolił mi na poznanie nowych kultur, poglądów i spojrzeń na świat. Dodatkowo warto wspomnieć o niezwykłych walorach przyrodniczych i historycznych miejsca, w którym przebywaliśmy. Miasto Stavanger, jak i okolice, oferują mnóstwo przepięknych przyrodniczo miejsc do zwiedzenia, wiele szlaków turystycznych, wspinaczkowych i niezapomniane widoki fiordów, morza, lasów, skał. Warto odwiedzić muzea, w tym: konserw, grafiki, sztuki, historii miasta czy też muzeum marynistyczne. Z pewnością będzie to niezwykłe doświadczenie dla osób, które są zafascynowane światem północy i Skandynawii.
Jeśli więc interesujesz się tematami związanymi z tym szkoleniem lub po prostu chcesz rozwinąć swoje horyzonty i poznać nowe kultury oraz spojrzenia na świat, to takie szkolenie będzie dla Ciebie idealnym pomysłem. Gorąco zachęcamy do uczestnictwa w podobnych programach, które pomogą Ci poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć nowe doświadczenia.
Szymon Ziółek